Terapia Akceptacji i Zaangażowania (po angielsku: Acceptance and Commitment Therapy – w skrócie ACT) to kierunek psychoterapeutyczny zaliczany do tzw. trzeciej fali nurtu terapii poznawczo-behawioralnych.
Chociaż Terapia Akceptacji i Zaangażowania jest stosunkowo młoda (pierwszy podręcznik ukazał się w 1999 roku), jej empiryczny status jest już dobrze ugruntowany. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne umieściło Terapię Akceptacji i Zaangażowania na liście “terapii opartych na dowodach” w kategoriach: depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, psychozy i chroniczny ból. Pozytywne rezultaty badań klinicznych doprowadziły również do umieszczenia Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT) w amerykańskim narodowym rejestrze praktyk medycznych opartych na dowodach (National Registry of Evidence-based Programs and Practices).
W Terapii Akceptacji i Zaangażowania nadrzędnym celem terapeuty jest zwiększenie psychologicznej elastyczności klienta. Cel ten realizuje się poprzez integrację strategii terapeutycznych opartych na mindfulness i akceptacji doświadczenia ze strategiami bezpośredniej modyfikacji zachowania.
Elastyczność psychologiczna definiowana jest jako zdolność pełnego doświadczania chwili obecnej (“tu i teraz”) oraz kontynuowania lub zmiany zachowania w zależności od tego, czy służy ono osiągnięciu celów zgodnych z osobistymi wartościami i celami.
Terapia Akceptacji i Zaangażowania może być stosowana jako interwencja podstawowa lub uzupełniająca w leczeniu praktycznie wszystkich zaburzeń psychicznych oraz wielu przewlekłych schorzeń somatycznych, jak chroniczny ból, czy szumy uszne. Stosowana jest też w coachingu, sporcie i interwencjach poprawiających motywację.
Terapia ACT prowadzona jest w każdej formie: jako terapia indywidualna, interwencja samopomocowa, terapia grupowa, terapia par i rodzin; w lecznictwie ambulatoryjnym i na zamkniętych oddziałach szpitalnych.
Podstawową literaturą do nauki Terapii Akceptacji i Zaangażowania w języku polskim jest główny podręcznik tej metody “Terapia akceptacji i zaangażowania. Proces i praktyka uważnej zmiany” – wydany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Podstawy filozoficzne Terapii Akceptacji i Zaangażowania stanowi nurt zwany Funkcjonalnym Kontekstualizmem, a najważniejszą bazą teoretyczną jest Teoria Ram Relacyjnych (Relational Frame Theory). Pierwsza polska publikacja wprowadzająca w podstawy tej teorii to artykuł “Człowiek – zwierzę werbalne” – napisany przez P. Ostaszewskiego i S. Malickiego, a opublikowany w Przeglądzie Psychologicznym (2013).
Więcej informacji na temat podstaw teoretycznych terapii Akceptacji i Zaangażowania znajdziesz klikając na poniższe linki: Zdrowie psychiczne według Terapii Akceptacji i Zaangażowania, Terapeutyczne procesy zmiany.
Szkolenia w Terapii Akceptacji i Zaangażowania: